Pár éve, amikor elkezdtem tudatosabban enni és főzni, rengeteg sült zabkását csináltam és mindegyik csalódás volt. Ropogtattuk a száraz, félig megsült, fahéjban úszó zabszemeket a regglinél, általában valamilyen savanyú gyümölccsel és azt gondoltam oké, ez az egészséges reggeli. Ez a műfaj ennyit tud. A zabot ezek szerint főzni kell, az áll jól neki. Hát, távolabb nem lehettem volna a megfejtéstől. Miután “sokszáz hétfőreggelek” (Parti Nagy után szabadon) alatt tökéletesítettem az ultimate zabkása receptjét, csak nem hagyott nyugodni a dolog. A legtöbb dolognak annyira jól áll, ha megsütik. Valahogy csak össze lehet hozni a krémes zabkását és a sült tejberizst! Azt hiszem, ezzel a recepttel sikerült. A titok? Tej. Brutálisan sok tej.
A zab egy magas fehérjetartalmú, vitaminokban és antioxidánsokban (vasban, magnéziumban, rézben és cinkben) gazdag teljes kiőrlésű gabona. A zabpehely szerintem abszolút megérdemli a hype-ot, nagyon változatosan felhasználható, jól elkészítve igazi luxus reggeli alapanyag a lágy, krémes textúrájával (mint ebben a receptben), és nagyon magas a tápanyagtartalma. A zabpehely egészségre gyakorolt pozitív hatását rengeteg kutatás bizonyítja. Itt csak néhányat említünk ezek közül, a zab szupererejéről bővebben itt olvashatsz.
A zabpehely, mint “az egészséges reggeli” leginkább magas rost,-és szénhidráttartalmáról ismert. Rostból a népesség nagyon nagy százaléka nem eszik eleget, a szénhidrátokat pedig sokszor csak negatív kontextusban emlegetjük, holott a megfelelő szénhidrátok kiemelkedően fontosak az egészségünkhöz. A zabpehelyben lévő vízben oldódó rostok egy gélszerű anyaggá válva lassítják az emésztést. Ez a folyamat a vércukorszint lassú fokozatos emelkedését okozza amitől később alakul ki éhségérzet, ezért emlegetik lassú felszívódású szénhidrátként a zabpelyhet, hiszen órákon át szinten tartja a vércukorszintet. (Szemben mondjuk egy nutellás croissant-tal, ami hirtelen megdobja a vércukorszintet, ami viszont nem sokkal később le is esik, ezért egy ilyen reggeli után sokkal hamarabb éhesnek érezhetjük magunkat.) Ugyanezek a vízben oldódó rostok bizonyítottan segíthetnek a szervezetben lévő össz, -és az LDL, az ún. “rossz” koleszterinszint csökkentésében, ezzel elősegítve a szív,-és érrendszer egészségét, és még a beleinkben lévő egészséges baktériumokat is táplálják. Úgyhogy igen, együnk sok zabot!
A tetejére: kókuszjoghurt, friss gyümölcs, magok
A sütőt előmelegítjük 170 fokra. Egy sütésálló edényben összekeverjük a zabot, a reszelt almát, a mogyoróvajat, a darált mandulát, a fahéjat és a sót. Hozzáöntjük a juharszirupot, a vanília kivonatot és lassan felöntjük a tejjel. Mindent alaposan elkeverünk, aztán óvatosan beleforgatjuk a gyümölcsöket. 30-35 percig sütjük, amíg a teteje csodásan megbarnul és bugyborékolni kezd. Élvezzük, ahogy a sült gyümölcsök illata belengi a konyhát (csak várjunk, amíg találkozunk majd azokkal a sült áfonyákkal egy-egy random falatban- oh my…)
Lehet, hogy elsőre nagyon folyósnak tűnik, és hűlés közben még szilárdulni fog, de akkor is krémes marad. A tetejére tegyünk egy nagy kanál kókuszjoghurtot, a kevenc friss gyümölcseinket, szórjunk rá egy maréknyi magot és adjuk át magunkat az élvezetnek.
Ha nem azonnal esszük meg, érdemes melegítés előtt egy kis extra tejjel felönteni.
Legyél te az első kommentelő