Img 4501

A legzöldebb borsókrémleves

Akárhány green smoothie-t ittam már életemben, a legdurvább zöld színt mégiscsak ez a leves hozta a konyhába. Annyira szép, hogy már ezért megéri kipróbálni. De azért mondok mást is: itt a borsószezon, friss borsóból hihetetlenül zsenge, firss, édeskés íze lesz, de fagyasztottal is ugyanolyan jól működik, én is gyakran csinálom így. (Mostanában pláne, egy kisgyerek mellett egy kiló borsót megpucolni szerintem felér egy maratonnal). A krumpli még lágyabbá és krémesebbé, a szerecsendió, a bazsalikom és a citrom pedig nagyon izgalmassá teszik az ízét. És persze teszünk bele egy kis spenótot is, biztos ami biztos. Ráadásul kevesebb mint fél óra alatt megvan. És a színe! Azt mondtam már? Egyetek zöldet.

A zöldborsó -bár nem a legjobb a sajtója a zöldségek között- egy igazi szupersztár a növényi fehérjeforrások között: 100 gramm főtt borsóban átlagosan 5–6 gramm fehérje található, ami megközelíti egy közepes tojás fehérjetartalmát. Tápanyagtartalma is impresszív: rostokban például kifejezetten gazdag, amik támogatják az emésztést és hozzájárulnak a vércukorszint stabilizálásához (a rostokról bővebben ebben a cikkben olvashatsz). És ez még mindig nem minden! C-vitamin-, folsav-, vas- és káliumtartalma segíti az immunrendszer működését, a vérképzést és a sejtek regenerálódását. Antioxidáns vegyületei pedig gyulladáscsökkentő hatásúak és hozzájárulnak a szervezet védelméhez a krónikus betegségekkel szemben.

Hozzávalók (6 adag):

  • 2 ek. olívaolaj
  • 1 kg zöldborsó (fagyasztottal is működik)
  • 2 nagyobb kumpli meghámozva, nagyon vékony szeletekre vágva
  • 1 nagyobb fej vöröshagyma felaprítva
  • 3 gerezd fokhagyma felaprítva
  • 2 nagy marék spenót (kb. 120 gramm)
  • 1 marék friss bazsalikomlevél (6-8 db)
  • 1,5 l zöldség alaplé (a gyors verzióért ld. lábjegyzet)
  • 1 ek. frissen facsart citromlé
  • 1/2 tk. szerecsendió (legjobb a frissen reszelt)
  • 1 ek. cukor
  • ízlés szerint egy marék petrezselyem

A tetejére opcionálisan: olívaolaj, házi kruton, kendermag, egész borsószemek, csilipor

Elkészítés:

Egy nagy serpenyőben hevítsük fel az olívaolajat, majd dobjuk rá a hagymát és közepes lángon pároljuk 5-6 percig. Aztán jöhet rá egy teáskanál só és a fokhagyma, amit addig pirítunk csak, amíg felszáll az illata, kb. egy percig. Ezután öntsük nyakon az alaplével, adjuk hozzá a krumplit és a szerecsendiót, fedő alatt forraljuk fel, majd alacsony lángon főzzük kb. 10-15 percig, amíg a krumpli megpuhul. A krumplit tényleg nagyon vékony szeletekre vágjuk, vagy akár le is reszelhetjük, így nagyon könnyen megfő. Ekkor adjuk hozzá a borsót és a spenótot, egy kicsit elkeverjük, és 2-3 perc alatt mindkettőt gyönyörű élénk zöldre melegítjük. Végül belefacsarjuk a citromlevet és hozzáadjuk a cukrot és az apróra vágott bazsalikomot. Ha használunk petrezselymet, azt is a legvégén adjuk hozzá, a fűszernövényekkel már ne forraljuk a levest. Kóstolgassuk és ha kell, ízesítsük tovább sóval, borssal. Végül az egészet pépesítsük simára. A legjobb egy turmixgép, de ha ilyenünk nincs, a botmixer is működik. Botmixerrel viszont nem teljesen sima levest kapunk, ezt érdemes egy szűrőn átszűrni, ha valaki tényleg selymes simaságra vágyik. Nézzünk jól bele ebbe a nagyonzöld buborékos csodába, aztán tálaljuk a kedvenc feltétünkkel.

LÁBJEGYZET

  1. Tudom, tudom, még alaplét is csináljunk a leveshez, kinek van erre ideje? Külön tudnék értekezni róla, mekkora értéknek tartom a házi készítésű alaplét és milyen csodákra képes az ember szervezetével, az egyik legjobb dolog, komolyan. És egy olyan azonnali ízrobbanás, mint amikor hirtelen exponál a fényképezőgép, és a homályból minden a helyére kerül. Ráadásul egy olyan kevés hozzávalóból álló levesnél mint ez, tényleg hatalmas különbség, hogy alaplét vagy vizet használunk. És bár készülök az ultimate alaplé recepttel, nekem sem áll mindig a fagyasztómban, úgyhogy szerencsére van egy shortcut verzióm, ami több mint egy leveskocka, viszont mégsem telik órákba elkészíteni: ehhez egy kisebb lábasban forraljunk annyi vizet, amennyi a leveshez kell, keverjünk bele egy lehetőleg tartósítószermentes leveskockát, majd adjunk hozzá bármilyen “leves”zöldséget, amit találunk. Nálam ez általában egy vöröshagyma (megmosva héjastól, félbevágva) és egy répa nagyobb darabokra vágva), de mehet bele zeller, gomba, fokhagyma,zöldfűszer, tényleg bármi. Így nettó 5 perc alatt is egy mélyebb ízt kapunk, mintha csak a leveskockát használnánk.
  2. A cukor. Nem egy lábjegyzetbe való téma, de annyit meg kell jegyeznem, hogy ennél a receptnél a borsó természetes édességének hangsúlyozása a cél. Ha valaki megszállottan kerüli a cukrot, akkor persze elhagyható, de szerintem sokkal egészségesebb megenni egy zöldségekkel teli isteni levest (ami tényleg ízlik is), benne egy kanál cukorral, mint emiatt esetleg nem elkészíteni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

legfrissebb bejegyzések