Img 4946

Fehérbabos beans on toast

Szeretném azt mondani, hogy nem állok rendszeresen a hűtő előtt egy hosszú nap után és gondolkodom azon, hogy mit kenjek ma a kenyeremre, ami lehetőleg nem a jól bevált vegán kence-zöldség kombó. Bármennyire is szeretek főzni, egy dackorszak elején járó örökmozgóval eltöltött nap után általában minimális energiám marad a vacsorára. Azért szerencsére néhány trükköt összeszedtem ilyen esetekre, ez a recept az egyik. Volt egy reklám gyerekkoromban, amiben az anyuka fagyasztott pizzát csinált vacsorára a családnak, de úgy tálalta, mintha maga sütötte volna és a hatás kedvéért még az arcát is összelisztezte. Na, erről a toszkán ihletésű beans on toast-ról mindig ez a reklám jut eszembe. Mert túl egyszerű ahhoz, hogy ilyen jó legyen. Csak itt semmi csalás. Csináltál egy meleg vacsorát 15 perc alatt, ami egészséges és annyira jó, hogy nem lehet eleget csinálni belőle? Egy hős vagy, komolyan. (Szívesen.) 

A beans on toast a brit konyha egyik klasszikus reggelije, de egy pillanatra vonatkoztassunk el a konzerv paradicsomos szószban úszó, édes babtól, amit száraz fehér kockakenyérre kanalaznak az útszéli dinerekben. Ez nem az a verzió.
Színes koktélparadicsommal a piacról (minél rondább annál finomabb) –, sok fokhagymával, friss bazsalikommal és jóféle olívaolajjal ez a változat inkább egy mediterrán bruschettára hasonlít. 

Bár az egyszerűség kedvéért én is konzervbabból készítem, természetesen szárazbabból is elkészíthető. Ebben az esetben a főzési idővel érdemes számolni, de az eredmény szerintem akkor is megéri a várakozást. Nálam mindig van otthon néhány babkonzerv, mert annyira változatosan lehet őket használni. A konzervbab előfőzött, úgyhogy elég átmelegíteni, viszont nagyon fontos, hogy alaposan mossuk át használat előtt.

Arról, hogy a hüvelyesek mennyire fontos részei egy kiegyensúlyozott étrendnek, ma már szerencsére rengeteget hallunk. A Kék zónákról szóló csodás könyvek és filmek megjelenése óta pedig azt is tudjuk, hogy a hosszú élethez vezető út is babbal van kikövezve.  Én is készülök egy külön Beetology cikkel a témában (egyszerűen túl sok mondanivalóm van), addig is jöjjön egy kis sneak peak. A hüvelyesek szinte nevetségesen tápanyagdúsak, tele vannak növényi fehérjével, rosttal, vassal, cinkkel és B-vitaminokkal, mindeközben hosszú ideig eltelítenek, segítik a bélflóra működését és hozzájárulnak a szív- és érrendszeri egészséghez is. Miért is nem eszünk belőle sokkal többet?

A babok közismert és legrettegettebb „mellékhatása”, a gázképződés sokakat eltántorít – pedig létezik rá megoldás. Egy alapos átöblítés (különösen konzerv esetén), illetve a megfelelő főzési idő például már önmagában sokat segít, és a szervezetünk is hamar alkalmazkodik, ha gyakrabban fogyasztjuk. Viszont ha valaki érzékenyebb típus, érdemes folyamatosan, apránként növelni a fogyasztott mennyiséget. Tudom, hogy sokakat visszatart a „babfélelem”, de higgyétek el: kevés jobb dolgot tehetünk magunkkal, mint hogy rendszeresen beiktatjuk őket az étrendünkbe. Kezdjük is rögtön ezzel a pazar beans on toast-tal! 

Hozzávalók (2 adag):

  • 300 g koktélparadicsom egészben, a nagyobbak félbevágva
  • 1 salotta hagyma vagy fél vöröshagyma
  • 4 szelet friss kovászos kenyér
  • 1 konzerv fehérbab (legjobb a canellini) vagy kb. 250 g főtt fehérbab
  • 3 tk vörösborecet (fehérborecettel is kiváló)
  • 2 tk méz vagy juharszirup
  • 4-5 szál firss kakukkfű vagy 1 tk. szárított
  • 3 gerezd fokhagyma
  • olívaolaj (kb 3 ek. a serpenyőbe + egy kevés a kenyérre)
  • a tetejére: friss bazsalikom, nagy szemű tengeri só

Elkészítés:

A babot szűrjük le és nagyon alaposan mossuk át. 1A sütőt melegítsük elő grill funkcióra. Ha nincs ilyenünk, egy serpenyőben is megpiríthatjuk a kenyereket, vagy a sima pirítós is megteszi. Ha a sütőben grillezünk, a kenyereket locsoljuk meg egy kevés olívaolajjal, majd tegyük őket az előmelegített sütőbe a grillrács alá 4-5 percre, amíg ropogósak nem lesznek (serpenyőben kevés olajon közepes lángos oldalanként 2-3 perc elég, ilyenkor érdemes a szeleteket egy lapáttal finomat lenyomni, hogy jobban megpiruljanak). Ha elkészültek, tegyük őket félre. Közben melegítsünk olívaolajat egy magas falú serpenyőben és adjuk hozzá a felaprított hagymát és a paradicsomot. Keverjük el, sózzuk, borsozzuk, majd fedő alatt közepes lángon főzzük nagyjából 10 percig, amíg a paradicsomok kicsit összeesnek. Aztán adjuk hozzá a fokhagymát és a kakukkfüvet, ezzel is keverjük el, és pirítsuk, amíg felszáll a fokhagyma illata, ez nagyjából egy perc. Aztán öntsük rá az ecetet és a mézet. Ezzel csak elkeverjük, majd végül jöhet bele az alaposan átmosott bab. Miután mindent összekevertünk, főzzük 2-3 percig, amíg a bab átmelegszik. Ekkor húzzuk le a tűzről és kanalazzuk az olívaolajjal meglocsolt kenyérre. A tetejére szórjunk friss bazsalikomot és durva szemű tengeri sót és harapjunk bele. Örüljünk!

LÁBJEGYZET

  1. Ha nem konzervbabot használunk, elég csak leszűrni a babot (a főzővizet pedig ne öntsük ki, ha megmentjük, isteni alaplevet készíthetünk belőle!) ↩︎

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

legfrissebb bejegyzések