ERDEI SÉTA SPAGETTI

Erdei séta spagetti

Amikor azon gondolkoztam, mi legyen az első recept a blogon, sok minden beugrott, de gondolatban újra és újra visszakanyarodtam ehhez a tésztához, amit az egyik legkedvesebb gasztrobloggerem Sophia Roe egyik receptje inspirált. Rögtön megszerettük, rengeteget készítettem és kísérleteztem vele, mindig egy kicsit módosítottam rajta, míg végül megtaláltam ezt a verziót, ami azóta is hatalmas kedvencünk. Krémes, ropogós, mély, lágy friss, az ízek a színek és az illatok olyan harmóniája, mintha csak egy fenyőerdőben sétálna az ember. Egyszerre szofisztikált és mégis igazi komfort food. A családban és a barátaink körében is nagy siker volt ez a verzió, akinek készítettem, rögtön el is kérte a receptjét.

Ráadásul tápanyag szempontból is igazi telitalálat. Szeretem benne, hogy minden összetevő hozzáteszi a maga szupererejét.

Nerd alert

Ebben az ételben abszolút a gombák a szupersztárok, úgyhogy adjuk meg nekik a kellő figyelmet. Külön oldalakat tudnék írni (és talán egyszer fogok is) a gombákban rejlő kiaknázatlan lehetőségekről, mennyi izgalmas fajta, mennyi íz és elkészítési lehetőség. Az elmúlt évek egyik legnagyobb felfedezése volt ebben a világban egy kicsit elmerülni. Emlékszem, mennyire meglepődtem például, amikor először készítettem grillezett ördögszekér gombát (a félbevágott gombát egy kis vajon megpirítottam néhány gerezd fokhagymával, egy kis friss kakukkfűvel, citrommal, és csilivel), mennyire egyszerű és micsoda ízrobbanás az eredmény. A gombák híresen tápanyagdús ételek, minden fajtának más az arzenálja, és akkor tesszük magunkkal a legjobbat, ha minél változatosabban kombináljuk őket. Persze a jó öreg barna csiperkével is remekül működik a recept, de én mindenkit bíztatok a különböző fajokkal való kísérletezésre. A legtöbb fajtára igaz,  hogy alacsony kalóriatartalmukhoz hihetetlenül magas tápanyag, például vastartalom társul. A vas leginkább a hemoglobin -vagyis az oxigén szervezetben történő szállításáért felelős fehérje- részeként hasznosul a szervezetben. Viszont a hemoglobin abszolút ideális működéséhez rézre is szükség van, itt pedig már érdemes a gombák között válogatni. A portobello vagy a shiitake gombák vas-, és réztartalma is nagyon magas, vagyis természetes szuperkombókról van szó. És még ezt is lehet fokozni. A gombák valósággal dúskálnak antioxidánsokban, amik segítenek a szervezetben lévő szabadgyökök szintjének és káros hatásainak csökkentésében és így védi a sejtjeinket. (A szabad gyökök olyan instabil molekulák, amelyek károsíthatják a sejteket, és hozzájárulhatnak számos krónikus betegség kialakulásához.) Ezt a pazar antioxidáns rendszert a gombák például a szelén vagy az ergotionin segítségével működtetik,  itt a portobello és a laska fajták jutnak először eszembe. Köszönjük, természet.

Aztán ott van még a spenót, amiről Popeye óta mindenki tudja, hogy mennyire egészséges és tényleg annyi pozitív hatása van az egészségünkre, hogy felsorolni is nehéz (a magas antioxidáns, vas-, folsav- és kálciumtartalom, az oxidatív stressz-szint csökkentése csak a jéghegy csúcsa). És persze az agy és a szív egészségét támogató fenyőmag és a B12 (egy a növényi étrendben nehezen pótolható) vitaminban gazdag sörélesztő pehely. Szóval elég erős a felhozatal. Szép, finom és még jót is tesz? Igen! Szerintem is elég menő.

Hozzávalók  (2 nagy vagy 3 kisebb adag):

  • 2 kisebb salottahagyma
  • 5-6 gerezd fokhagyma
  • 1 kezeletlen citrom héja + fél citrom leve (kb. 1 ek)
  • 1 tk fokhagymapor
  • 65 g (fél csészényi) fenyőmag
  • 300 g shiitake, laska, portobello vagy barna csiperke gomba (vegyesen is szuperül működik) megtisztítva, szárazra törölve, feldarabolva
  • kb. 50 g (két nagy marék) friss spenót vagy bébispenót
  • 1 kis marék petrezselyemzöld felaprítva (csak a leveleket használjuk)
  • 300 g spagetti tészta
  • 4 ek sörélesztő pehely
  • 5 dl kevésbé karakteres ízű növényi tej (pl. zab vagy kesu)
  • 1,5 ek kukorica vagy burgonyakeményítő 
  • só, bors
  • 1 nagy löttyintésnyi (kb. 2 ek) olívaolaj +1 ek a szószhoz

Elkészítés:

Ennek a tésztának az egyik legvonzóbb része a ropogósra (szinte chips állagúra) sült gomba. Ehhez fontos, hogy minél kevesebb víz érje a gombákat, mert könnyen megszívják magukat és a vizes gomba a sütőben csak párolódni tud. Ezért a tisztításkor a gombákat ne tartsuk a csap alá, hanem vagy gombatisztító kefével vagy enyhén nedves papírtörlővel dörzsöljük őket tisztára. 

A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A gombákat egy tálban összekeverjük az olívaolajjal, sóval, borssal, fokhagymaporral, petrezselyemzölddel, és egy sütőpapírral bélelt tepsire öntjük. Egy másik tepsire (vagy kisebb hőálló sütőt álcára) tesszük a fenyőmagot és mindkettőt betesszük a sütőbe. A gombáknak 20-25 percet adunk amíg ropogósra sülnek (és méretben durván összemennek-ez normális) , a fenyőmagnak elég 4-5 perc, figyeljük közelről, mert könnyen odaég. 

Amíg sül a gomba és a fenyőmag, felvágjuk a hagymát és a fokhagymát. Lássuk be, az ipari mennyiségű fokhagyma megpucolása és felaprítása a legkevésbé szórakoztató rész. De egy jó késsel és a csodás Jon Batiste Tiny Desk koncertjével a háttérben, bólogatva remek flow-ba lehet kerülni. És nem érdemes megspórolni, tényleg csodás lesz. 

Egy nagy lábasban vizet forralunk és jól megsózzuk. Amíg forr a víz, elkészítjük a szószt. Egy tálba öntjük a növényi tejet, a sörélesztő pelyhet, a keményítőt, egy kis sót és borsot, majd kézi habverővel simára keverjük és félretesszük.

Egy mélyebb serpenyőben kevés olívaolajon lassú tűzön 5-6 percig dinszteljük a hagymát. Adjuk meg az időt, ami kell neki, a puhára főtt hagyma lágysága ágyaz meg a szósznak, amit aztán majd sunyiban kanalazhatunk a tűzhelynél, annyira jó. Hozzáadjuk a fokhagymát, ezt viszont csak egy-két percig pirítjuk, amíg felszáll az illata. Sosem tovább, különben később szomorúan kaparászhatjuk a keserű fokhagyma darabokat, amiknek az íze sajnos mindent áthat. (Egy ismerősöm mesélte).
A hagymát és a fokhagymát nyakon öntjük a szósszal és elkeverjük. A szószt lassú tűzön főzzük, ne forraljuk, csak hagyjuk, hogy szépen tegye a dolgát. Szippantsunk mélyet az isteni felszálló illatokból, aztán dobjuk a lobogó vízbe a tésztát és főzzük meg. A szószt néhányszor megkeverjük, ha túl sűrűnek tűnik, öntsünk hozzá egy keveset a tészta főzővizéből. A főzési idő vége felé belefacsarjuk a citromlevet és belereszeljük a citromhéjat. Megmossuk és felvágjuk a spenótot. A kész tésztát leszűrjük és rögtön a szószhoz öntjük. Összekeverjük, hogy mindenhova jusson a szószból, és rádobjuk a felaprított spenótot. Ezzel is elkeverjük, 2-3 percet adunk neki, amíg a spenót gyönyörű élénkzöld lesz és kicsit megfonnyad. Megkóstoljuk és ha kell, sózzuk, borsozzuk.

Végül jöhet az összeállítás: a tésztából egy csipesszel szedjünk egy mély tányérba egy adagot, majd öntsük nyakon egy kis szósszal. Erre jöhet egy nagy marék a sült gombából, aztán egy maréknyi fenyőmag és megint egy fenyőerdőben érezzük magunkat. Ha kigyönyörködtük magunkat, facsarhatunk rá még egy kis citromlevet (opcionális, de ez már tényleg next level ízfokozás), és merüljünk el benne boldogan.

LÁBJEGYZET

  1. A sörélesztő pehely egy speciális alapanyag,  olyan egysejtű gombaféle (Saccharomyces cerevisiae), amit korábban kenyér és sör készítéséhez használtak élesztőként. Az egészségre gyakorolt számtalan pozitív hatása miatt egyre jobban elterjedt ételízesítőként is, a vegán konyhában pedig hatalmas reneszánszát éli, általában a sajtos íz eléréséhez használják. A sörélesztőpehelynek magas a fehérjetartalma, tartalmazza az összes esszenciális aminosavat, az összes B vitamint -de B12 vitaminban kifejezetten gazdag-, és rengeteg nyomelemet is. És még finom is. 
  2. A gombákat érdemes melegen tartani, nálam általában jóval előbb megsülnek, mint ahogy elkészül a szósz. Úgyhogy ilyenkor vissza szoktam tenni pár percre a már kikapcsolt, de még meleg sütőbe tálalás előtt.
  3. Ha nincs kéznél fenyőmag, használhatunk diót is, ezt a fenyőmagnál egy kicsit tovább, 6-8 percig sütjük, figyeljünk rá, mert könnyen odaég. Ha kezelhetőre hűlt, vágjuk durvára és szórjuk a tészta tetejére.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

legfrissebb bejegyzések